Z hokejistu na šéfkuchára – Marcel Ihnačák

Z hokejistu na šéfkuchára – Marcel Ihnačák

Marcel Ihnačák, šéfkuchár známy z televíznych reklamných spotov populárneho obchodného reťazca na Slovensku, sa narodil v roku 1978 v Poprade. Je vyučeným kuchárom z hotelovej akadémie, avšak aktívne sa venoval hokeju. Vo veku 20 rokov si zlomil členok a vrátil sa tak k tomu, čo vedel – k vareniu.

Už vtedy začal variť v známych reštauráciách v Prahe, kde sa v jednej stal ako 23 ročný aj šéfkuchárom a varil napríklad pre prezidentov, či celebrity, ako napríklad Sean Connery. Začiatkom 21. storočia odišiel skúsiť šťastie do Londýna, kde sa chcel aj naučiť cudziu reč. Najskôr varil v reštaurácii Pied´a Terre, ktorá bola ocenená dvoma michelinovskými hviezdami. Vrcholom jeho ostrovnej kariéry bolo pôsobenie v reštaurácii Fifteen, ktorej majiteľom je jeden z najznámejších šéfkuchárov na svete Jamie Oliver. Tu sa postupne vypracoval až na pozíciu sous chef, teda zástupca šéfkuchára.

Na Slovensko sa vrátil po tom, ako prišla ponuka spolupracovať na vzniku luxusnej bratislavskej reštaurácie Liviano, kvôli ktorej odmietol možnosť stať sa šéfom kuchyne v Moskve. Okrem Liviana pracoval ako šéfkuchár aj v AuCafé alebo Double Tree by Hilton. V roku 2011, keď sa na Slovensku konali Majstrovstvá sveta v hokeji, mal na starosti hokejistov v Bratislave a to tímy z Česka, Slovenska a Švédska. Okrem toho varil aj pre tímy New York Rangers alebo AS Rím. Momentálne je tvárou obchodného reťazca, ktorého kampaň ho predstavila aj širšiemu televíznemu publiku v Čechách a na Slovensku. V rámci kampane pre reťazec vydal svoje recepty v knihe spolu s českým kuchárom Romanom Paulusom.

Recepty Marcela Ihnačáka môžete nájsť aj v jeho dvoch autorských kuchárkach, ktoré sa volajú Radosť variť z roku 2009 a Zelenina, moja láska, ktorá vyšla v roku 2013.