Vyberáme vhodnú krytinu na zastrešenie pergoly

Vyberáme vhodnú krytinu na zastrešenie pergoly

Konečne ste sa rozhodli, že si zaobstaráte toľko vysnívanú pergolu? Rozmýšľate, že ju zastrešíte? O dôvodoch, prečo ju zastrešiť dnes písať nebudeme, ale povieme si ako vybrať vhodnú krytinu na zastrešenie pergoly.

Stanovte si parametre

Základným parametrom výberu krytiny je požadovaná miera jej priehľadnosti. Tá závisí od druhu použitého materiálu a jeho zafarbenia. Druhým parametrom je vzhľad. Niekto má rád technicky pôsobiaci trapézový profil, iný radšej prirodzenejší vlnitý profil. Obľúbené sú aj krytiny so štruktúrovaným spodným povrchom. Zohľadniť treba taktiež skutočnú životnosť materiálu a jeho cenu.

Polykarbonát

V prípade tohto materiálu sú najobľúbenejším produktom trapézové a vlnité polykarbonátové dosky. Polykarbonát je pružný materiál bez vnútornej štruktúry. V čírom prevedení je prehľadný ako sklo a na trhu je k dispozícii v rôznych profiloch a prevedeniach.

Sklolaminátové štruktúrované dosky

V porovnaní s polykarbonátom poskytujú v zastrešenom priestore pocitovo prirodzenejšiu farbu svetla. Výhodou tejto krytiny je nižšia obstarávacia cena, široký výber farieb vrátane nepriesvitných a možnosť prevedenia zastrešenia z jedného kusu materiálu. Absentuje však možnosť prevedenia so štruktúrovaným povrchom pre rozptyl svetla, kvôli čomu sa skôr hodia na zastrešenie prístreškov ako posedenia.

Samonosné sklolaminátové oblúky

Tento druh krytiny je chytrým a efektívnym riešením pre zastrešenie pergoly bez nosnej konštrukcie. Oblúky sú prehnuté už z výroby, kotvia sa len na koncoch a umožňujú zastrešiť priestor až do šírky 7,35 metra.

Pri výbere krytiny na zastrešenie vašej pergoly si dajte záležať, aby ste neskôr neľutovali a po pár mesiacoch užívania nemenili za inú.