Prečo ľudia milujú adrenalínové športy?

Prečo ľudia milujú adrenalínové športy?

Extrémne športy sú športy, ktoré prinášajú väčšie riziko, a tým spôsobujú zvýšenie hodnôt určitých hormónov v krvi. Ide o endorfín, serotonín a dopamín, nie adrenalín, ako si to ľudia myslia. Z tohto mylného názoru  vznikol aj alternatívny názov extrémnych športov – adrenalínové športy. 

Tieto športy sa spájajú s určitou dávkou nebezpečnosti a pri ich zlom prevedení alebo malej chybe, hrozia rôzne zranenia, niekedy až s následkom smrti. Prečo teda ľudia dobrovoľne podstupujú také riziko a riskujú svoje životy?

Týmto ľuďom samozrejme záleží na živote, ale radi posúvajú svoje hranice odvahy a strachu. Láka ich vyskúšať niečo viac. Chcú sa vytrhnúť z bežného stereotypného života. Niektorí športovci extrémnych športov  dokonca vravia, že je to pre nich niečo ako meditácia. Majú pocit, že v tej chvíli, v ktorej sa vrhajú do nebezpečnej aktivity, oslobodzujú svoju myseľ a majú pocit slobody, ktorú im bežný život neponúka. Navyše v tej chvíli sa uvoľňujú do tela endorfíny, ktoré spôsobujú uvoľnenie človeka, jeho dobrú náladu, veselosť a pohodu. 

K veľmi obľúbeným adrenalínovým aktivitám patrí napríklad bungee jumping, zoskok z lietadla, tandemový zoskok, alebo adrenalínová jazda. V súčasnosti sa stal vyhľadávaným aj simulátor voľného pádu. Využíva sa pri ňom aerodynamický tunel, v ktorom môže každý na vlastnej koži pocítiť, aké to je pri zoskoku z lietadla. 

Môžeme povedať, že títo ľudia sa prostredníctvom adrenalínových športov sebauspokojujú. V ako zmysle slova je to myslené? Títo ľudia prekonávajú samých seba, posúvajú svoje hranice a zdolávajú veci, pri ktorých často do poslednej chvíle nevedia, či ich fyzicky a predovšetkým psychicky zvládnu.

Stále viac ľudí sa chce v dnešnej uponáhľanej dobe zastaviť a užiť si niečo mimo bežného života. Je tu síce strach a nebezpečenstvo, ale aj obrovská sloboda a úžasný pocit z prekonania vlastných hraníc. Medzi adrenalínové športy patrí aj Hurricane Factory, teda už spomenutý aerodynamický tunel, jediný na Slovensku. Je to adrenalínová atrakcia, kde môžete zažiť pocit voľného pádu ako pri zoskoku z lietadla a vyskúšať si silu hurikánu pri rýchlosti vetra až 270 km/h.