S veľkou pravdepodobnosťou ste už počuli o keto diéte, pretože mnohí ju považujú za zázračnú. Je založená na vysokom príjme bielkovín a minime sacharidov, vďaka čomu stratíte rýchlo a veľa tuku. V dnešnom článku sa však nebudeme venovať jej účinnosti, ale pozrieme sa na jej nevýhody.
Jojo efekt
Najväčšou nevýhodou keto diéty je rýchly jojo efekt po jej ukončení, čiže opätovné pribratie na pôvodnú váhu. Je to kvôli tomu, že len málokto z absolventov tejto diéty sa naučí ako sa správne stravovať. Väčšina ľudí totiž po dosiahnutí cieľovej hmotnosti prestane s diétou a vráti sa k pôvodnému stravovaniu.
Psychika
Aj keď sa môže zdať, že absolvovať keto diétu nie je nič náročné, opak je pravdou. Musíte byť poriadne odhodlaní, mať pevnú vôľu a podporu rodiny a okolia. Napriek tomu to mnohí nezvládajú a vplyv ketózy sa u nich prejavuje podráždenosťou, náladovosťou či depresiami, nakoľko organizmus funguje v pohotovostnom režime, na ktorý nie je zvyknutý.
Žiadne sacharidy
Keto diéta je ozaj tvrdá, pretože žiadne malé zaváhania neodpúšťa. Počas tejto diéty totiž nemôžete prijať žiadne sacharidy. To znamená, ani trošičku pečiva, alkoholu, zemiakov, vína a mnoho ďalšieho. Ak totiž prijmete sacharidy, tak tie okamžite diétu narušia, vrátia vás späť a pár dní trvá, kým sa v tele znova naštartujú procesy ketózy.
Únava
Väčšinu ľudí, ktorí sa rozhodnú podstúpiť keto diétu, sprevádza únava a a vyčerpanie, hlavne zo začiatku. Niektorí si na ketózu zvyknú a adaptujú sa, niektorí si na to nezvyknú vôbec a trpia únavou a vyčerpaním počas celej doby diéty.
Zápcha
Táto diéta je sprevádzaná aj prítomnosťou zápchy z dôvodu nedostatočného príjmu vlákniny. Ten je síce zabezpečený počas diéty prostredníctvom zeleniny, ale nie v dostatočnom množstve ako pri bežnej konzumácii pečiva, strukovín, ryže a ďalších potravín.
Zvládnuť keto diétu je fyzicky aj psychicky náročné. Ak sa na ňu odhodláte, mali by ste ju absolvovať pod drobnohľadom odborníkov.