Najlepší koňak na svete?

Pokiaľ ste milovníkom kvality, určite si občas radi vychutnáte aj kvalitný alkohol. Takým je určite koňak. A ak chcete naozaj výnimočný koňak, rozhodne môžete siahnuť po Hennessy a nepomýlite sa. Hennessy patrí medzi najpopulárnejšie koňaky na svete. Ročne sa vyprodukuje približne 50 miliónov fliaš tohto nápoja a to tvorí približne 40% z celkovej produkcie koňakov na svete. Čo to vlastne koňak je? Ide o destilát z vína, ktorý na to, aby mohol oprávnene používať tento názov, po francúzsky „Cognac“, musí pochádzať z oblasti vo Francúzsku, ktorá nesie rovnaké meno. Rovnako tak musia byť dodržiavané určené postupy a normy pri výrobe, ktoré sa prísne kontrolujú.

Poďme ale naspäť ku koňaku a firme Hennessy. Táto spoločnosť, ktorá sa oficiálne volá Jas Hennessy and Co., bola založená v roku 1765 Írom Richardom Hennessym, po ktorom nesie názov spoločnosť a rovnako tak aj koňak, ktorý vyrába. Vznikla práve v meste Cognac na brehu rieky Charente a má za sebou už dlhú a úspešnú históriu. Stále sa jedná o rodinný podnik, v ktorom pôsobí už ôsma generácia. Počas tejto doby vzniklo niekoľko druhov koňaku, medzi najznámejšie patria Hennessy V.S., Hennessy V.S.O.P. alebo Hennessy X.O.

Písmená pri názvoch reprezentujú kvalitu a čas dozrievania jednotlivých nápojov. Ide o štandardné označovanie pre koňaky. V.S. znamená „very special“ a najmladšia zložka musí mať v tomto prípade aspoň dva roky. Pri označení V.S.O.P.  („very superior old pale“) musí mať najmladšia zložka aspoň štyri roky a pri X.O., ktoré označuje „extra old“, ide o najmenej šesť rokov. Koňak sa môže piť čistý, v takom prípade sa odporúča teplota od 17 do 21 stupňov a podávanie v pohári tulipánového tvaru. Pred pitím by sa mal zohriať v rukách aby sa uvoľnili aromatické látky. Koňak Hennessy si ale môžete vychutnať aj ako súčasť miešaných nápojov. Je teda len na vás, ktorú možnosť uprednostníte.