Najdlhšia životnosť – porcelánové zuby

Zubné náhrady a implantáty, sú dnes veľmi obľúbenou náhradou zubou. Čaro Hollywoodskych hviezd nie je v zdravom chrupe, ale v porcelánových zuboch a iných náhradách. Niektorí ľudia majú problémy so zubami, kvôli nedostatočnej hygiene, iných trápi zlá genetika, alebo predispozície. Všetkých však môže zachrániť pevná alebo mobilná zubná náhrada a zdvihne vám tak chuť do jedla ale aj psychickú pohodu.
Fixné zubné náhrady
Existujú náhrady, ktoré pacientovi zostávajú napevno v ústach. Nahrádzajú poškodenú klinickú korunku, celú korunku, prípadne chýbajúci zub. Podľa rozsahu protetického ošetrenia môžeme rozdeliť fixné zubné náhrady na: rekonštrukciu časti korunky, korunky, mostíky.
Na pevno a na stálo
Pevné zubné náhrady, sa zväčša vyrábajú z porcelánu, kovov, alebo moderných technológii. Porcelánové zuby môžu úplne nahrádzať zuby. Do čeľuste, pokiaľ to vaša kosť dovolí, sa navŕtajú kliny na ktoré sa neskôr „priskrutkuje“ porcelánový zub. Takýmto spôsobom môžete úplne nahradiť absentujúci zub. Rozdiel medzi korunkou a implantátom je ten, že korunka pokrýva celý povrch zubu a tým ho chráni. Zuby preparované na korunku bývajú často deštruované a krehké. Pri dlhodobo nasadených korunkách  hrozí fraktúra zubu.
Aké druhy koruniek poznáme?
Celokovové: celokovová korunka je indikovaná do zadného úseku chrupu, kde pôsobia pomerne veľké žuvacie sily a kde tieto korunky esteticky príliš nerušia. Tieto korunky majú zo všetkých koruniek najväčšiu životnosť, avšak najhoršie estetiku.
Porcelánové: porcelánové zuby majú estetický výsledok. Tieto korunky môžu byť vyrobené tak dokonale, že sú na nerozoznanie od ozajstného zuba. Porcelánová korunka je veľmi tvrdá, ale zároveň krehká. Môže sa preto stať, že pri zlom zaobchádzaní táto korunka praskne.
Živicové: živicové korunky pri bežnom užívaní nevydržia dlho a teda majú pomerne malú životnosť.Ide však o lacný variant protetického ošetrenia, ktoré pacienta rehabilituje po stránke funkčnej, estetickej i psychickej. Živicová korunka je vhodná k provizórnemu ošetreniu.
Ak však chcete aby váš chrup vydržal v dobrej kondícii a nejde len o dočasné riešenie, určite porozmýšľajte o investovaní do porcelánových zubov.