Drevohliníkové okná – áno alebo nie?

V poslednej dobe drevohliníkové okná vzbudzujú stále väčší a väčší záujem tak u majiteľov domov a bytov, ako aj u predajcov a výrobcov, ktorí cítia príležitosť preraziť na trh s oknami, ktoré  kombinujú vynikajúce vlastnosti dreva a hliníka. Viacerí odborníci sa totiž vyslovili, že hoci sú plastové okná stále jednotkou na trhu okien, drevohliníkové okná predstavujú alternatívu, pre ktorú sa rozhodujú najmä majitelia moderných nehnuteľností.

Znútra tradičné drevo a zvonku odolný hliník. Aj takto sa dajú charakterizovať moderné drevohliníkové okná, ktorých snáď jedinou nevýhodou je vyššia cena. Drevohliníkové okná sú hybridom, ktorý eliminuje tak nevýhody dreva, ako aj nevýhody hliníku. Vonkajšiu stranu okien tvorí odolný a farebne stály hliník, čim odpadá nevyhnutnosť pravidelných náterov dreva, kým interiérová časť je vyrobená z dreva.

K najväčším výhodám drevohliníkových okien patrí dlhodobá životnosť okien, ktorá je daná najmä dlhou životnosťou hliníka, ako jedného z kľúčových materiálov. Výhodu je aj odolnosť voči zlým poveternostným vplyvom, ako aj odolnosť voči vlhkosti. Drevohliníkové okná totiž nevytvárajú tepelné mosty a preto sú vaše okná chránené či už pred rôznymi plesňami a rosením.  Dôvodom, prečo sa rozhodnúť pre tieto okná je aj ľahká údržba a ešte ľahšia výmena rozbitého okna. Hliníkové opláštenie zaručí ochranu dreva pred nežiaducimi vplyvmi z exteriéru a zároveň pôsobí veľmi elegantne, čím vynikajúco korešponduje s modernou architektúrou. Vyzdvihnúť treba aj fakt, že drevohliníkové okná sú tak šetrné k matke prírode, ako aj k našej peňaženke. Po počiatočnej investícii do týchto kvalitných okien totiž môžete rátať s výraznou úsporou energií, keďže hliníková časť okna predstavuje akýsi izolant, ktorý zabráni úniku tepla cez drevenú časť okna.

Moderné, drevohliníkové okná, ktoré nám trh ponúka, môžeme rozdeliť na dva základné typy okien. Prvý typ predstavuje kombináciu klasického dreveného okna s hliníkovou kapotážou. Tento typ okien ohúri zákazníkov najmä svojou cenou, ktorá je nižšia ako v prípade druhého typu. Dôvod je jednoduchý. Výrobca drevených okien totiž nie je nútený používať pri výrobe okennej konštrukcie iné materiály a nástroje, aké používa pri výrobe klasických drevených okien. K hlavným nedostatkom, na ktoré upozorňujú aj mnohí odborníci je zasahovanie profilu do vnútorných častí prierezu okennej konštrukcie. Práve spomenuté zasiahnutie do profilu spôsobuje vznik nežiaducich tepelných mostov, čoho výsledkom je jednak znížená kvalita okien, najmä z hľadiska tepelnej izolácie takéhoto okna.

Druhý typ okien predstavuje okno, ktoré je charakterizované skutočnou drevohliníkovou konštrukciou, ktoré sa od prvého typu drevohliníkového okna odlišuje najmä spôsobom upevnenia sklenej výplne v ráme samotného okna. Pri oknách so skutočnou drevohliníkovou konštrukciou totiž nie je potrebné použiť zasklievace lišty z vnútornej strany okna a teda nedochádza k vytváraniu tepelných mostov. Vďaka uvedeným skutočnostiam sa predlžuje životnosť drevohliníkového okna.

Väčšina výrobcov používa na zasklenie drevohliníkových okien výlučne trojité sklo, ktoré je plnené argón s tými najlepšími a najvyhovujúcejšími tepelnoizolačnými parametrami. Ak sa rozhodnete pre drevohliníkové okná, môžete si vybrať aj typ otváranie. Trh ponúka fixné, teda neotvárateľné drevohliníkové okná, ako aj rohové fixné okná s bez rámovým rohovým spojom. Drevohliníkové okná však zoženiete aj v klasickej podobe, ako otváracie do priestoru v kombinácii so sklopným alebo iba sklopné okno. Dokonca trh reflektuje aj požiadavky na balkónové, respektíve terasové drevohliníkové okno s nízkym prahom.