Bojler s dvoma výmenníkmi

Bojler s dvoma výmenníkmi

V dnešnej modernej dobe je dostupnosť teplej vody nevyhnutnou samozrejmosťou. Okrem toho, že teplú vodu neodmysliteľne potrebujeme najmä v kuchyni a kúpeľni, môžeme vďaka nej aj relaxovať a spríjemniť si chvíle oddychu, napr. vo wellness centre. Ak nebývate v paneláku, kde ste pripojený na centrálny vodovod zabezpečujúci teplú vodu automaticky, musíte siahnuť po iných riešeniach ako si dopriať horúcu rannú sprchu či príjemný kúpeľ vo vani po náročnom pracovnom dni..

Dnešný trh ponúka hneď niekoľko možností ako ohrievať vodu efektívne, bez zbytočných tepelných ale i finančných strát. Pri výbere zariadenia na ohrev vody do vášho domu či bytu sa musíte rozhodnúť, akým spôsobom chcete mať vodu ohrievanú. Elektrický ohrievač, ako už názov predznačuje, zohrieva vodu vďaka ohrievaciemu telesu, ktoré je napájané elektrikou. Tento typ ohrievača patrí medzi základné spôsoby ohrevu vody a ešte pred pár rokmi ste sa sním mohli stretnúť vo väčšine rodinných domov. Ide vlastne o „klasický“ bojler.

Taktiež dnes už nie sú žiadnou novinkou solárne ohrievače vody, ktoré na zohriatie vody využívajú slnečnú energiu. Solárne kolektory na strechách rodinných domov dnes patria viac-menej ku koloritu moderných mestských a prímestských štvrtí. Ide o relatívne jednoduché a najmä úsporné riešenie ohrevu vody, aj keď prvotná investícia do vybavenia môže byť nákladnejšia ako pri iných typoch ohrievacích systémov.

V súčasnosti sa asi najviac používajú bivalentné zásobníkové ohrievače alebo jednoduchšie povedané – bojlery s dvoma a viac výmenníkmi. Tie umožňujú využívanie vykurovacieho média na ohrev vody počas vykurovacej sezóny, keď je táto možnosť zmysluplná a úsporná, v lete zasa využívajú na ohrev vody elektrinu, pretože kotol je zatiaľ odstavený. Bojler sa v byte pripája podobne ako radiátor na rozvod ústredného kúrenia. K ohrevu vody dochádza v zásobníkovom výmenníku, v tomto prípade dvoch výmenníkoch tepla. Mimo vykurovacej sezóny sa voda ohrieva elektrinou. Výhodou takéhoto bojleru je, že okrem samotného automatického ohrevu vody elektrinou, možno potom tento istý bojler napojiť aj na vykurovací kotol alebo už spomínané solárne panely.