Ako správne vybrať rám na obraz?

Aj keď by si to mnohí z nás priali, pre výber vhodného rámu na obraz neexistuje žiaden presný návod. No napriek tomu, existuje pár dôležitých pravidiel, ktoré je dobré dodržať, aby ste rámom vášmu obrazu neuškodili, ale naopak niekoľkonásobne vyzdvihli hodnotu, ktorú pre vás má. Dnes si o nich povieme.

Pozerajte sa na celok

Dobre vybraný rám je dostatočne výrazný, obraz podporí, ale pritom mu nijako nekonkuruje. Je obraz ladený do teplejších tónov? Zvoľte aj rám v teplejších tónoch. Má obraz jemnú maľbu s drobnými detailmi? Radšej zvoľte rám bez ornamentov, aby zbytočne neprebíjal obraz.

Kde bude obraz umiestnený

Obraz je možné umiestniť na stenu, ale môžete ho len oprieť o kus nábytku. Veľkosť rámu musí byť v každom prípade prispôsobená nábytku, ktorý sa nachádza v jeho bezprostrednom okolí. Chybou je nadmerný aj príliš malý rám. Pri tých väčších hrozí, že vyvolajú dojem, že padajú na skriňu alebo stôl pod nimi, malé potom zaniknú a odpúta sa od obrazu pozornosť.

Neviažte sa so zvykmi

Pri výbere rámu sa neobzerajte do minulosti, ako sa to robilo kedysi alebo ako sa to robí zvyčajne. Spôsobov, ako zarámovať obraz, je dnes nepreberné množstvo. Taktiež ponuka rámov je oveľa širšia, než bola pred niekoľkými rokmi, či už ide o farbu, tvar alebo materiál.

Experimentujte

Neexistuje žiaden správny rám na obraz, a tak je rozhodnutie hlavne o cite a o tom, čo sa vám páči. Skúste aj tie varianty, o ktorých by ste vôbec neuvažovali. Je možné, že dosiahnete výsledok, v ktorý ste ani nedúfali, a vyberiete ten rám, ktorý k obrazu najviac pasuje.

Rada na záver

Najčastejšou chybou je, že sa ľudia snažia, aby rám obrazu ladil s nábytkom. Vždy a bez výnimky však platí. že rám musí predovšetkým ladiť s obrazom!