Ako si vybrať zásobník teplej vody a ako ho správne využívať?

Ako si vybrať zásobník teplej vody a ako ho správne využívať?

Časy, keď bola teplá voda veľký luxus, sú už dávno preč a dnes si ju môžeme pohodlne užívať každý deň. Používame ju na umývanie, sprchovanie, kúpanie, pranie, upratovanie, škála jej využitia je skutočne široká. Existuje množstvo spôsobov, ako vodu ohriať – či už ide o zásobníkové ohrievače, alebo o prietokové, elektrické, alebo plynové ohrievače.

Na udržanie teplej vody možno využívať aj zásobníky TUV (teplej úžitkovej vody). Vodu možno ohrievať buď priamym ohrevom pomocou špirály, alebo horáka, nepriamym ohrevom zas pomocou kotla. Ak sa rozhodnete pre zásobník TUV, musíte myslieť na to, aby ste si vybrali správnu veľkosť. Ak ste väčšia rodina, tak vyberajte väčšie zásobníky, ktoré uskladnia aj väčšie množstvo teplej vody.

Ako postupovať pri výbere zásobníka?

Výber zásobníka TUV v žiadnom prípade nepodceňujte, je dôležité zvážiť niekoľko základných skutočností. Vieme, že každá rodina je zvyknutá na niečo iné – niekto obľubuje rýchlu sprchu, iný dáva prednosť horúcemu kúpeľu. Napriek tomu vám prinášame niekoľko tipov, ako vybrať veľkosť zásobníka TUV.

–          Ak bývajú v jednej domácnosti jeden až dvaja dospelí, tak by mal byť objem zásobníka minimálne 80 litrov.

–          Pre štvorčlennú rodinu by mal byť objem dvojnásobný – 160 litrov. Je vždy lepšie mať väčší zásobník, aby členovia rodiny nemuseli pri večernom sprchovaní čakať na teplú vodu.

–          Keď domácnosť obývajú dvaja až traja dospelí, plus dve deti, tak objem zásobníka TUV by sa mal pohybovať okolo 200 litrov.

–          Ak bývate vo väčšom rodinnom dome, tak myslite na to, že k odberu vody môže dochádzať na viacerých miestach súčasne, preto by mal byť aj zásobník TUV väčší.

Ak sa rozhodujete medzi zásobníkmi, tak by ste mali vedieť, že existujú zásobníky TUV určené na zavesenie, aj stacionárne zásobníky. Ak si neviete vybrať sami, tak sa nebojte požiadať o radu odborníkov, alebo predajcov.