Zúročte svoj voľný čas!

Máte voľného času nazvyš? Dá sa využiť aj inak ako vysedávaním s kamarátmi či pozeraním televízie. Ak ste už doma prečítali všetky knihy a časopisy a ak v kine nebeží jediný film, ktorý ste nevideli je asi na mieste sa porozhliadať aj po inom koníčku. Prosti gustu žiaden dišputát samozrejme, ale voľný čas viete využiť napríklad aj zdokonalovaním svojich schopností a zručností.

Každý z nás má iné záľuby. Niektorí z nás robia šport, venujú sa rybolovu, cestovaniu či spoznávaniu domoviny. Pri cestovaní sa však natíska otázka cudzích jazykov. Ruku na srdce, koľkokrát vás od cestovania odradila neznalosť tamojšieho jazyka? Je samozrejmé, že sa nebudete učiť každý jazyk krajiny do ktorej plánujete zavítať. No ovládať lepšie jeden či dva svetové jazyky vám výrazne pomôže nielen pri hľadaní si práce. Hovorí sa, že je dnes angličtina úplný základ. Tá sa pomaly nepočíta ani do znalosti cudzieho jazyka, nakoľko ju ovláda už tak veľa ľudí. A niet sa čomu diviť, je to jazyk jednoduchý a dorozumiete sa ním skoro všade.

Taký francúzsky, ruský, nemecký či taliansky jazyk sú tiež reči, ktoré sa v európanom oplatí učiť. Samozrejme dosť záleží na tom, kam vás to po škole ťaháa kde chcete pracovať. No na základné dorozumenie sa je vhodné ovládať okrem spomínanej angličtiny aspoň jeden. Ideálne je vedieť sa dorozumieť minimálne v dvoch svetových jazykoch. Nielen že sa človek lepšie cíti v zahraničí, kde mu ostatní rozumejú, môže ľahšie nadväzovať kamarátstva a len tak ľahko sa nestratí. Nie nadarmo sa hovorí, koľko jazykov ovládaš, toľko krát si človekom. Ak sa rozhodnete vo voľnom čase venovať cudziemu jazyku, máte na výber doučovanie alebo kurzy. Alebo sa môžete zamestnať u cudzincov ako au pair či výpomoc v domácnosti. Tam ale asi veľa slovíčok nepochytíte a bude o zase len o práci, nie o voľnom čase. Na kurze môžete získať nové známosti a navzájom sa motivovať k lepším výsledkom.