Ste vhodný typ? Alebo ako zistiť, či je pre vás vhodné užívať gainer

za-stratou-libida-mozu-byt-aj-zdravotne-problemy-na-co-pozor-620x350Snom väčšiny mužov, ktorí pravidelne na sebe makajú v posilňovni, je mať vyrysovanú a svalnatú postavu. Na splnenie týchto snov si berú na pomoc aj suplement gainer. No nie každý ho však potrebuje. Ako to je s vhodnosťou gaineru si povieme v dnešnom článku.

Rolu hrá genetika

To do akej miery dokážete naplniť vaše sny ohľadom dokonalej postavy značne záleží aj od vašej genetiky, ktorú ste zdedili do vienka. Konkrétne, aký ste somatotyp. Teda, či ste endomorf, mezomorf alebo ektomorf.

Endomorf

Typ človeka, ktorý nemá problém s priberaním hmotnosti. Väčšina získanej váhy je však zvyčajne len tuk, ktorého sa je potom ťažké zbaviť. Postava endomorfa je typická širokými ramenami, ale aj bokmi. Pre tento somatotyp nie je vhodné užívanie gaineru.

Mezomorf

Vyznačuje sa atletickou postavou so širšími ramenami a užším pásom. Mezomorf nemá problém s naberaním hmotnosti, ale ani s jej zhadzovaním. Je to najlepší možný somatotyp na posilňovanie, pretože naň reaguje tvorbou svalovej hmoty. Užívanie gaineru je uňho vhodné za určitých podmienok.

Ektomorf

Vyznačuje sa postavou, ktorá je úzka v páse a má úzke ramena. Je to chudý a útly typ človeka, ktorý ťažko priberá a naberanie svalov mu trvá dlhšie ako ostatným. No môže sa pochváliť nízkym podielom tuku na celkovej hmotnosti. U ektomorfov je pri cvičení kvalitný gainer nevyhnutnosťou, keďže potrebný kalorický príjem môžu zvýšiť pevnou stravou alebo gainerom. Väčšinou však strava nestačí, a je potrebná jej kombinácia s gainerom.

Ako vidíte, to ako rýchlo sa vám podarí nabrať svaly závisí vo veľkej miere na genetike. Ak ste vhodný typ, tak nepotrebuje ani žiadne suplementy, aby ste si splnili svoje sny týkajúce sa veľkých svalov. Ak patríte do tej druhej skupiny, tak bez gaineru to pôjde len veľmi ťažko.