Schudnite zdravo pomocou proteínovej diéty

Schudnite zdravo pomocou proteínovej diéty

Jednou z najznámejších a najúčinnejších diét, s ktorými sa môžeme v súčasnosti stretnúť je bielkovinová diéta. O tom, aká je účinná, svedčí aj to, že sa stala základom aj pre ďalšie známe diéty, akými sú napríklad Dukanova diéta, ktorá rovnako kladie veľký dôraz na bielkoviny.

Proteínové chudnutie je určené pre všetkých, ktorí chcú, alebo potrebujú schudnúť niekoľko kilogramov navyše. Ide o rýchlejší spôsob chudnutia, kedy sa váha upravuje samostatne, bez dohľadu lekára. Základný princíp je v rozložení stravy do 5-6 porcií a v nahradení troch až štyroch jedál proteínovými jedlami, teda jedlami s vysokým obsahom kvalitných bielkovín.

Bielkovinová, alebo proteínová diéta – čo by ste mali vedieť?

Ak chcete schudnúť pomocou tejto diéty, tak by ste za žiadnych okolností nemali zanedbať dostatočný príjem živín a pravidelný pohyb. Diéta pomáha pri dodatočnom spaľovaní tukov. Bielkoviny sú známe tým, že majú nízky až stredný glykemický index, vďaka čomu sa pri chudnutí vyhnete chúťkam na sladkosti, koláče, čokolády. Zároveň potraviny s vysokým obsahom bielkovín zasýtia človeka na dlhšiu dobu.

Diétu prispôsobte svojmu organizmu

Proteínové chudnutie môže byť pre mnohých problém, ale ak si ju prispôsobíte do formy, ktorá vám bude vyhovovať, tak to bude v poriadku. Ako sme už spomenuli, tento typ chudnutia je potrebné doplniť o pravidelný pohyb, vďaka ktorému bude efektívnejšia a účinnejšia. Schudnete a zároveň svoje telo posilníte, zrýchlite metabolizmus a tak aj spálite viac kalórií.

Ako by mal vyzerať jedálniček?

Klasický jedálniček, ktorým je charakteristická bielkovinová diéta, by mal obsahovať predovšetkým ryby, hydinové mäso, chudé hovädzie mäso,mliečne produkty – mlieko, jogurty a samozrejme syry a tiež aj rôzne druhy strukovín – šošovica, fazuľa, či hrach. Vhodné sú však napríklad aj proteínové kokteily. Okrem toho je potrebné konzumovať dostatočné množstvo ocovia a zeleniny, ktoré dodajú telu vitamíny a živiny.

Ak premýšľate o tom, čomu sa pri proteínovom chudnutí vyhýbať, tak predovšetkým koláčom, zákuskom a sladkostiam, prezretému ovociu, mastnému a tučnému mäsu, zemiakom a vyprážaným jedlám.