Aj okná treba pripraviť na zimu

Zima je už tu a vy máte obavy, či to vaše okná zvládnu? Namiesto obáv by ste im mali pomôcť? Ako? Jednoduchou údržbou. Ako má taká údržba okna pred zimou vyzerať si povieme v dnešnom článku.

Kovanie

Najnámahanejšou časťou plastového okna Bratislava je kovanie, ktoré je aj najnáchylnejšie na poškodenie. Preto je dôležité z času na čas ho nastaviť pomocou imbusového kľúča. Vhodné je kovanie aj premazať. Pomocou návodu, v ktorom sú vyznačené všetky body na mazanie, to zvládne každý. Ako najvhodnejšie sa javí použiť olej na šijacie stroje.

Tesnenie

Pri údržbe treba venovať pozornosť aj tesneniu, pretože práve to dostáva počas zimy najviac zabrať. Aj počas najväčších mrazov by malo zostať stále pružné. Preto by ste ho mali minimálne raz za polrok, napríklad pred zimou a po zime, ošetriť špeciálnymi prípravkami, ale vystačíte si aj so silikónovým olejom. Vďaka tomuto spomalíte prirodzený proces starnutia tesnenia.

Odvodňovacie kanáliky

Pri údržbe netreba zabudnúť ani na odvodňovacie kanáliky, ktoré sú z vonkajšej strany plastového okna Bratislava. Tieto kanáliky odvádzajú vodu, ktorá by inak mohla preniknúť do funkčnej špáry a v zime pri zamrznutí spôsobiť veľké škody. Preto tieto odvodňovacie kanáliky treba jednoducho pomocou špáratka vyčisťiť, nakoľko sú časom zanesené prachom a rôznymi drobnými nečistotami.

Správny režim

Pred zimou je dôležité nastaviť plastové okno Bratislava na správny režim ventilácie, teda na zimný režim. Tento režim môžete zmeniť ručne alebo pomocou imbusového kľúča. Touto zmenou sa mení prítlak okna a okno sa toľko neopotrebováva.

Nemusíte sa báť zimy a účtov za vykurovanie. Stačí, ak vaše plastové okná Bratislava pripravíte na zimu tak ako treba a oni sa vám odvďačia teplým domovom.